Strona główna • Odwodnienia szczelinowe – dyskretne i efektywne rozwiązanie
Nadmiar wody opadowej w wielu przypadkach wiąże się ze stratami materialnymi. Aby tego uniknąć, do zabezpieczenia danego terenu stosuje się różne systemy odwodnienia. Mogą one przybierać różne formy – tradycyjne, czy bardziej nowoczesne. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku odwodnienia szczelinowe, które stają się rozwiązaniem uniwersalnym i ponadczasowym.
Odwodnienia szczelinowe spełniają taką samą funkcję jak pozostałe systemy, a więc ich zadaniem jest gromadzenie wody opadowej lub innych substancji, a następnie odprowadzenie jej w wybrane miejsce. Głównym czynnikiem wyróżniającym taką instalację jest unikalna budowa kanałów.
Odwodnienia szczelinowe jak sama nazwa wskazuje, są złożone z elementów o bardzo wąskim profilu. Niższa część kanału może być jednak na tyle szeroka, by móc w stanie odprowadzić większą ilość wody, dlatego całość zachowuje wysoką efektywność pracy. Z kolei zastosowanie w odwodnieniu szczelin sprawia, że linia odwodnienia jest praktycznie niewidoczna i bardzo dyskretna. To cecha, która w dobie nowoczesnych rozwiązań aranżacji przestrzeni przydomowej i miejskiej staje się coraz chętniej wykorzystywana w projektach.
Drenaż szczelinowy stosowany w celu zabezpieczenia terenu ma wiele zalet. Ten typ odwodnienia cechuje:
1) wysoka funkcjonalność – system sprawnie odprowadza nadmiar wody z danego terenu;
2) doskonała trwałość – kanały są wykonane z wytrzymałych materiałów, dlatego można je stosować na powierzchniach o różnym obciążeniu;
3) walory estetyczne – ze względu na wąską linię wykończeniową kanałów, instalacja odwodnienia jest mało widoczna i pasuje do nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni;
4) elastyczność ułożenia – odwodnienie szczelinowe jest zbudowane z różnych elementów, czyli kanałów i części narożnych, dlatego można je poprowadzić zgodnie z indywidualnymi potrzebami;
5) możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów np. syfon chroniący przed przedostawaniem się do wpustu robaków i piany.
Estetyczne odwodnienie w postaci modelu szczelinowego ma bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie pasuje do przestrzeni wokół nowocześnie zaaranżowanego domu. W takim przypadku system jest instalowany przykładowo w ogrodzie, przy tarasie, w okolicy drzwi wejściowych, a nawet jako zabezpieczenie wokół basenu.
Odwodnienie szczelinowe jest chętnie wykorzystywane także do zabezpieczenia powierzchni na terenach publicznych, czyli np. przy chodnikach oraz ścieżkach pieszych i rowerowych, na parkingach, czy placach zabaw. Warto więc stosować taki model wszędzie tam, gdzie oprócz efektywnego odprowadzania wody ważna będzie estetyka wykończenia danej przestrzeni.
Prawidłowy montaż i odpowiednie osadzenie elementów odwodnienia szczelinowego są kluczowe do zachowania pełnej wydajności całego systemu. Kanały szczelinowe są przytwierdzone do powierzchni za pomocą stalowych prętów (wsporników montażowych). Ich krawędzie są dodatkowo uszczelniane silikonem. W przypadku, gdy elementy te zostają osadzone w obudowie betonowej, instalacja jest dobrze zabezpieczona i stabilna. Po montażu kanałów i wpustów niezbędne jest przeprowadzenie testu, który wskaże, czy system jest odpowiednio szczelny i dobrze spełnia swoją funkcję.