Strona główna • Jak zapobiegać erozji gleby dzięki odpowiedniemu drenażowi?
Erozja gleby to proces, który zachodzi z wielu różnych przyczyn. Chodzi przede wszystkim o szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Skutki erozji gleby mają poważne konsekwencje dla środowiska, dlatego ważne jest więc, aby zminimalizować je odpowiednimi działaniami profilaktycznymi. Jednym z takich rozwiązań jest właściwie zaprojektowany drenaż terenu.
Z czego wynika erozja gleby, a więc utrata jej właściwości i niszczenie gruntu? Jeśli chodzi o przyczyny wynikające z procesów naturalnych, głównym powodem są najczęściej opady atmosferyczne, które wypłukują glebę. Do tego dochodzą też silne wiatry przenoszące cząsteczki na różne odległości, a także znaczny spadek terenu. Podatność na erozję zależy od rodzaju gleby. Proces ten zachodzi najczęściej w przypadku luźnych piasków i gleb pyłowych. Nieco rzadziej erozja następuje na glebach gliniastych.
Erozja gleby wynika też z działalności człowieka. Do przyczyn tego typu zalicza się do nich przykładowo brak płodozmianu, urbanizację, czy wypas zwierząt.
Niezależnie od powodu erozji gleby, która może wynikać z czynników naturalnych lub działalności człowieka, skutki tego procesu wpływają przede wszystkim na pogorszenie się jakości i żyzności terenu. Utrata ważnych składników odżywczych przez wypłukanie lub wywianie utrudnia prowadzenie uprawy roślin, a nawet może zanieczyszczać lokalne wodne ekosystemy.
Zapobieganie erozji gleby jest ważne nie tylko w przypadku większych gospodarstw rolnych, ale jest istotne dla właścicieli mniejszych gruntów przeznaczonych na uprawę, a nawet samych ogrodów. Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, jak chronić takie tereny. Można do nich zaliczyć przykładowo płodozmian przeciwerozyjny, mulczowanie, nawożenie mineralne, ściółkowanie, sadzenie drzew i krzewów na brzegach uprawianych pól, a także stosowanie systemów kontrolujących przepływ wody. W tym celu doskonale sprawdzi się odpowiedni drenaż.
Nadmiar wody na obszarze uprawnym lub w przydomowym ogrodzie może wyrządzić wiele szkód. Dochodzi do podmywania terenu i erozji gleby. Rozwiązaniem, które ma na celu zabezpieczenie przed takimi skutkami, jest drenaż. W zależności od potrzeb i specyfiki terenu może on przybierać różne formy. Zalicza się do niego np. drenaż opaskowy, który jest stosowany pod powierzchnią gruntu i wymaga szerzej zakrojonych prac konstrukcyjnych. Innym typem jest odwodnienie liniowe, a więc system na powierzchni gruntu, który przez zastosowanie specjalnych korytek gromadzi nadmiar wody i odprowadza ją w inne miejsce, aby nie dochodziło do zastojów.
Aby skutecznie chronić glebę przed erozją za pomocą drenażu, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.